İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Samsun Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Samsun AFAD 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Eğitimi Sempozyumu’nda(03.11.2018) 03 Kasım 2018

Samsun AFAD 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Eğitimi Sempozyumu’nda

Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 30 Ekim - 01 Kasım 2018 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından Çanakkale’de düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Eğitimi Sempozyumu’na katılım sağladı. Sempozyuma İl Müdürlüğünü temsilen katılan Jeofizik Yüksek Mühendisi Aytek ERSAN, "Konumuz Afet Rehberimiz AFAD" projesi kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmalarının anlatıldığı ‘Afet Bölgelerinde Coğrafya Eğitimi Örneği’ başlıklı bildiriyi sundu.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Aytek ERSAN sunumunda, Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müşterek hazırlanan proje ile Atakum, Kavak, Havza ve Ladik ilçelerinde bulunan fay izi, çığ ve heyelan bölgelerinden oluşan 7 afet lokasyonunda verilen eğitimlerden bahsederek, 2017-2018 eğitim öğretim yılı içinde 16 haftada gerçekleştirilen 31 saha çalışmasında 17 ilçeden 32 okul ve 777 öğrencinin projeden faydalandırıldığını, Coğrafya dersi alan öğrencilere doğal afetler hakkında pratik bilgilerin kazandırıldığını ve öğrencilerin afetler konusunda daha çok bilinçlenmesine katkı sağlandığını vurguladı. Sunum sırasında fay izi, çığ patikası ve heyelan bölgeleri ile Ladik Gölü ve Ambarköy Açık Hava Müzesi’ne ait fotoğraflar gösterildi.

Çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanının katıldığı sempozyumda, ‘Coğrafya Eğitimi’, ‘Din Eğitimi’, ‘Edebiyat Eğitimi’, ‘Psikoloji ve Sosyloji Eğitimi’, ‘Sosyal Bilgiler Eğitimi’, ‘Tarih Eğitimi’, ‘Türkçe Eğitimi’, ‘Yabancı Dil Eğitimi’, ‘Eğitim Bilimleri ve Öğretmen Yetiştirme’ ve ‘Sosyal Bilimler ve Eğitim’ konularında 150’nin üzerinde sunum yapıldı. Bu sunumlardan biri olan ‘Afet Bölgelerinde Coğrafya Eğitimi Örneği’, Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Planlama ve Risk Azaltma Şube Müdürlüğünün Sosyal Bilimlere katkı sağladığı yeni çalışma oldu. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bu çalışma ile daha önceki yıllarda gerçekleştirilen sempozyum, kongre ve konferanslarda bilimsel literatüre sağladığı katkı sayısını 27’ye çıkardı.