İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Samsun Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Samsun AFAD 1. Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi’nde (24.10.2018) 24 Ekim 2018

22-24 Ekim 2018 tarihleri arasında; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Gümüşhane Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi tarafından Mülteci, Göç, Güvenlik, İşbirliği temalarıyla 1. Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi (IDMC 2018) Gümüşhane’de düzenlenmiştir.

Kongreye AFAD Başkanlığı adına Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkan V. Sayın Yusuf AYSU da katılmış olup açılış konuşmasında AFAD tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermiştir.  Ayrıca, AFAD Başkanlığı Eğitim Merkezi eğitmenleri Deprem Simülasyon Aracı ile katılımcılara eğitim vererek afetler ile alakalı broşürler dağıtmıştır.

Kongreye İl Müdürlüğümüz, ‘Samsun’da Sınıf Dışı Afet Eğitimi’ ve ‘AFAD Eğitim Parkurları’ başlıklı posterleri sunmak üzere Jeofizik Yüksek Mühendisi Aytek ERSAN, İnşaat Mühendisi Yavuz İlker ÇAVUŞ ve Arama Kurtarma Teknisyeni Ali KULAÇ ile birlikte KBRN Ekibi olarak katılım sağladı.

Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müşterek hazırlanan “Konumuz Afet Rehberimiz AFAD” projesi kapsamında ilimiz Atakum, Kavak, Havza ve Ladik ilçelerinde bulunan fay izi, çığ ve heyelan bölgelerinden belirlenen 7 afet lokasyonunda gerçekleşen sınıf dışı eğitimler anlatıldı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı içinde 16 haftada gerçekleştirilen 31 saha çalışmasında 17 ilçeden 32 okul ve 777 öğrencinin projeden faydalandırıldığı eğitimin, öğrencilerin afetler konusunda daha çok bilinçlenmesine katkı sağladığı vurgulandı.

AFAD Başkanlığının yönetiminde İl Müdürlüğümüzün yürüttüğü “AFAD Eğitim Parkurları” projesi kapsamında tasarlanan ve üretilen parkurlar, parkurların amaçları ve kazanımları anlatıldı.

Gümüşhane Üniversitesi yerleşkesinde İl Müdürlüğümüze ait KBRN Dekontaminasyon araçları ve üniteleri kurularak tanıtım yapıldı. Gümüşhane Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği alanda, Müdürlüğümüz KBRN Ekibi tarafından bilgilendirme yapıldı. KBRN Ekibi ayrıca 25-26 Ekim 2018 tarihlerinde Gümüşhane Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen okul öğrencilerine KBRN eğitimleri verecektir.

Çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanının katıldığı kongrede, mültecilik ve göçmenlik, afet risk azaltımı ve yönetimi, teknoloji ve kültürel değişimin büyük felaketlere etkileri, müdahale ve rehabilitasyon konularında 100’ün üzerinde sunum yapıldı. Kongreye 2 çalışmasıyla katılan Müdürlüğümüz, bilimsel literatüre yaptığı katkı sayısını 25’e çıkarmıştır.