İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Samsun Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü Ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Arasında CBS İşbirliği Protokolü İmzalanmıştır(09.10.2018) 09 Ekim 2018

Müdürlüğümüz ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) arasında, OKA CBS Laboratuvarı imkanlarının kullanılması yönünde işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), yararlanıcısı olduğu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı” çerçevesinde desteklenen ve uygulama süreci tamamlanan “Orta Karadeniz Bölgesinde Rekabetçiliğin Artırılması” projesinin tedarik bileşeni kapsamında Ajans bünyesinde Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) oluşturulması amacıyla yazılım, donanım ve TR83 Bölgesine (Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illeri) ait güncel ve yüksek çözünürlüklü uydu fotoğrafları temin etmiştir.

Temin edilen uydu fotoğrafları, bir süre önce İl Müdür V. Sn. Levent UÇARLI tarafından gerçekleştirilen Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ziyareti sırasında Ajans bünyesinde kurulu CBS Laboratuvarının yerinde görülmesi, Müdürlüğümüz görev kapsamında CBS tabanlı yapılan ve yapılması planlanan çalışmaların görüşülmesi ve yapılabilecek ortak çalışmaların değerlendirilmesi sonrası CBS çalışmalarında altlık olarak kullanılması amacıyla talep edilmiştir. Söz konusu talep üzerine OKA tarafından uydu fotoğraflarının paylaşımına ilişkin protokol bugün (09.10.2018) itibariyle imzalanmıştır.

Söz konusu protokol ile paylaşıma açılan uydu fotoğraflarının, 2011 yılında 19 Mayıs ilçe bütünüyle başlayarak sırasıyla Ladik (merkez), Atakum (sahil) ve Kavak (merkez) ile devam eden yapı envanter çalışmalarının önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Vezirköprü (merkez) çalışmalarında, afet etütlerinde, afete maruz bölgelerin sayısallaştırılmasında, heyelan, kaya ve çığ tehlike/risk haritalarının oluşturulmasında, gerçek zamanlı afet yönetimi sırasında,  afetsellik bilinçlendirme, hak sahipliği, acil müdahale ve senaryo geliştirme çalışmalarında oldukça fayda sağlaması beklenmektedir.