İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Samsun Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Samsun AFAD 2 Ay İçinde 7 Bilimsel Toplantıya Katılacak 05 Eylül 2018

Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik personelince hazırlanan 8 bilimsel çalışma Eylül ve Ekim aylarında yurtiçi ve yurtdışında düzenlenecek 7 farklı sempozyum, kongre ve konferansta sunulacak.

 

Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Planlama ve Risk Azaltma Şube Müdürlüğü personelince geçmiş dönemlerde sahada yapılan çalışmalar yazıya aktarılarak bilimsel çalışma niteliğine dönüştürülmüş ve bilim insanlarına paylaştırılmaya hazır hale getirilmiştir. AFAD teşkilatının kurulduğu günden bu yana ilimiz Samsun bütününde afet ve acil durumlara hazırlık ile risk azaltmaya yönelik faaliyet gösteren Risk Azaltma Şube Müdürlüğü, sempozyum, kongre ve konferans ortamlarında birikimlerini paylaşarak konuyla ilgili yeni gelişmeleri takip etmeyi, yapılan eleştirileri değerlendirmeyi ve ilde daha verimli teknik donanımı kurmayı hedeflemektedir.

 

Son yıllarda ilde meydana gelen doğal afetler, bu afetlerin haritalanması için yapılan proje çalışmaları ile afet risklerini anlamaya yönelik faaliyetler 8 farklı başlıkta derlenmiş ve 7 bilimsel platformda sunulmaya hazır hale getirilmiştir. Buna göre;

 

  1. 11-14 Eylül 2018 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek Uluslararası Sınıf Dışı Öğrenme Sempozyumu’nda Konumuz Afet Rehberimiz AFAD projesi kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmalarının anlatıldığı ‘Coğrafya Eğitiminde Afet Bölgeleri Saha Çalışması’ başlıklı bildiri sunulacaktır.
  2. 18-21 Eylül 2018 tarihleri arasında Eskişehir’de düzenlenecek 6. Uzaktan Algılama ve CBS Sempozyumu’nda Çarşamba ilçesi Ağcagüney Mahallesi’nde meydana gelen heyelan ile ilgili çalışmaların anlatıldığı ‘Heyelan Afetinin Yapılar ve Topoğrafya Üzerinde Bıraktığı Etkiler: Yukarı Ağcagüney Örneği (Samsun)’ başlıklı bildiri sunulacaktır.
  3. 11-12 Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek 2. Ulusal Heyelan Sempozyumu’nda Çarşamba ilçesi Ağcagüney Mahallesi’nde meydana gelen heyelan ile ilgili çalışmaların anlatıldığı ‘Heyelan Afetinin İzlenmesi: Yukarı Ağcagüney Örneği (Samsun)’ başlıklı bildiri sunulacaktır.
  4. 15-18 Ekim 2018 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek 7. Genç Bilim İnsanları Konferansı’nda bütünleşik afet tehlike haritalarının üretilmesi projesine ait çalışmaların anlatıldığı ‘Vezirköprü İlçesinin Heyelan Duyarlılık Haritasının Üretilmesi’ başlıklı bildiri sunulacaktır.
  5. 22-24 Ekim 2018 tarihleri arasında Gümüşhane’de düzenlenecek 1. Uluslararası Afet Yönetimi Kongresi’nde Konumuz Afet Rehberimiz AFAD projesi kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmaları ve eğitime yönelik faaliyetlerin anlatıldığı ‘Samsun’da Sınıf Dışı Afet Eğitimi’ ve ‘AFAD Eğitim Parkurları’ başlıklı bildiriler sunulacaktır.
  6. 24-26 Ekim 2018 tarihleri arasında Niğde’de düzenlenecek Kapadokya Yerbilimleri Sempozyumu’nda bütünleşik afet tehlike haritalarının üretilmesi projesine ait çalışmaların anlatıldığı ‘Bütünleşik Afet Tehlike Haritaları Çalışmaları Kapsamında Ladik İlçesi’nde Yürütülen Çalışmalar’ başlıklı bildiri sunulacaktır.
  7. 30 Ekim - 01 Kasım 2018 tarihleri arasında Çanakkale’de düzenlenecek 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Eğitimi Sempozyumu’nda Konumuz Afet Rehberimiz AFAD projesi kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmalarının anlatıldığı ‘Afet Bölgelerinde Coğrafya Eğitimi Örneği’ başlıklı bildiri sunulacaktır.

 

            Samsun Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü daha önceki yıllarda gerçekleştirilen sempozyum, kongre ve konferanslara da katılmış olup; 2011-günümüz arasında 19 bilimsel çalışmayı literatüre kazandırmıştır. Bu çalışmalardan en dikkat çekici olanları; 25-28 Nisan 2013’te Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 4. Uluslararası Yerbilimleri Öğrenci Konferansı’nda 19 Mayıs ilçesinde afet yönetimine yönelik çalışmaların anlatıldığı ’19 Mayıs İlçesinde Afete Yönelik CBS Uygulamaları’ başlıklı bildiri ile 23-25 Aralık 2015’te İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 1. Uluslararası Doğal Afetlerde Afet Yönetimi ve Güvenlik Konferansı’nda afet anındaki karar alma, anlık yönetim ve müdahale çalışmalarının derlendiği ‘9 Temmuz 2012’de Samsun’un Doğu İlçelerinde Yaşanan Bölgesel Afetlerin Yönetimi’ başlıklı bildiriler sayılabilir.

 

26.12.2015 tarihli sunumdan

 

27.04.2013 tarihli sunumdan.