İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Samsun Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Tekkeköy Kerimbey Ortaokulu öğrencileri "İlk 72 Saat" ve "Temel Afet Bilinci Eğitimlerini" tamamladı.(13.03.2018) 13 Mart 2018

Samsun AFAD bünyesinde, “Afete Hazır Türkiye Projesi” kapsamında her yıl düzenli olarak yapılan “Afete Hazır Okul” eğitimlerine bu yıl da devam edilmektedir.

13 Mart 2018 tarihinde kurumumuzu ziyaret eden Tekkeköy Kerimbey Ortaokulundan gelerek kurumumuzu ziyaret eden 42 kişilik gruba "İlk 72 Saat" ve “Temel Afet Bilinci Eğitimi” yanı sıra kurumumuz ve çalışmalarımız hakkında ilgili personelce kurulan eğitim istasyonlarında bilgiler verilmiştir.

Bu Eğitimin Amacı; katılımcılarda Temel Afet Bilinci oluşturarak, başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak, afetlerin öncesi sırası ve sonrasında yapılması önerilen doğru davranış biçimlerinin öğretmen ve öğrencilerimize  kazandırılmasıdır.

Katılımcılara; “Afetlerle Mücadelede Temel Bilgi ve Kavramları”, “Afet Bilinci Kültürü”, “Yaşam Çevremizdeki Riskler”, “Yaşam Çevremizdeki Risklerin Azaltılması”, “Afetlerin ilk 72 saati için hazırlık”, “Aile Afet Planı”, “Afetler Öncesi, Sırası ve Sonrasında Uygulanması Önerilen Doğru Davranış Şekilleri”, “Afetlerin Sonrası İlk Saatler”, “Afetler Sonrası Temel İhtiyaçlar” konularında eğitim verilmiştir.

“Canlı Arama” köpeğinin sergilediği gösteriyi izleyen öğrenciler, ardından “Sesli ve Görüntülü Arama Cihazları (Delsar, Search Cam)”, “Arama kurtarma aracı içerisindeki malzeme ve ekipmanlar”, “Doğada Arama-Kurtarma”,   konularında kurulan eğitim istasyonlarında ilgili personelce uygulamalı olarak bilgilendirildiler.